Все, що ви хотіли знати про варикоз: причини, профілактика і лікування
Варикозне розширення вен нижніх кінцівок - це не тільки косметичний дефект, а й патологія, яка несе за собою цілий ряд проблем зі здоров'ям. Кров рухається по венах ніг знизу вгору. Для того, щоб під своєю вагою і впливом гравітації, вона не застоювалася внизу, в венах існують спеціальні клапани. Якщо їх робота порушується, кров продовжує спускатися від серця, але не рухається вгору, розтягуючи і деформуючи стінки вен. Саме цей процес і називають варикозним розширенням.
Сьогодні ми з'ясуємо першопричини, наслідки, найбільш ефективні способи лікування і профілактики варикозу.
Причини варикозу
У більшості випадків варикозне розширення вен зустрічається у жінок, чоловіки страждають від цієї проблеми приблизно в 2 рази рідше. Локалізується захворювання в нижніх кінцівках, але можливі й інші варіанти.
До факторів ризику відносяться спадкова схильність (генетично обумовлена слабкість венозної стінки і дисфункція клапанного апарату вен), надмірна вага, вагітність, прийом гормональних препаратів, професійний спорт і захоплення бодібілдінгом. Погіршують становище окремі види діяльності, пов'язані з тривалим перебуванням в положенні стоячи і сидячи. Ще один фактор ризику - вік. З роками накопичуються супутні захворювання, які провокують варикозну хворобу, а клапани поступово втрачають свої функції. Але з появою сучасних професій в умовах офісу, і в молодому віці можна зіткнутися з проблемою.
А ось високі підбори, хоч і є головним винуватцем варикозу з реклами, не так і страшні, як могло б здатися. Їх наявність стимулює активну роботу м'язів гомілки, що запобігає застою крові. Єдина рекомендація - регулярно міняти високі підбори на середні та низькі, щоб по черзі задіювати різні м'язи.
Чим загрожує варикоз - наслідки і стадії захворювання
На самому початку варикозної хвороби з'являється відчуття важкості та втоми ніг. Самі вени злегка збільшуються в розмірах і стають більш помітними. Без належної профілактики і лікування, наступною стадією стають венозні сіточки і набряки, але і це ще не найстрашніше.
На пізніх стадіях варикоз виступає причиною трофічних розладів шкіри. Венозні виразки довго заживають і можуть виникати знову, запалюватися і нагноюватися, що викликає страждання хворого. Вилікувати виразки вкрай проблематично і навіть неможливо, без усунення першоджерела захворювання.
Через порушення кровообігу в венах може утворитися тромб, який потягне за собою інше захворювання - тромбофлебіт. Найгірше, коли тромби перекидаються на глибокі вени. Якщо не вжити необхідних заходів вчасно, наслідки можуть загрожувати життю.
Для визначення стадії захворювання необхідно пройти обстеження у лікаря-флеболога, яке представляє собою УЗД діагностику вен.
Варикоз при вагітності
Гормональний рівень жінки - один із значущих чинників в питанні варикозу. Він регулює тонус вен, а саме в період вагітності відбуваються найбільші зміни, які тягнуть за собою захворювання судин. Під час вагітності в венах матки і яєчників значно збільшується обсяг крові, що стає причиною розширення вен, і через проміжні судини викликає варикоз на ногах. Крім цього, більше стає і матка, а її вага тисне на розташовані поруч вени, що закономірно збільшує венозний тиск в нижніх кінцівках.
Як лікувати варикоз
У сучасному світі вилікувати варикозне розширення вен можна різними методами, але обирати доводиться не один єдиний, а кілька доповнюючих один одного. Спеціаліст може скласти програму лікування, яка буде комбінувати консервативні методи і хірургічне втручання, склеротерапію.
До консервативного лікування відноситься носіння компресійного трикотажу і прийом судинозміцнюючих препаратів. Хірургічне лікування варикозної хвороби має на увазі видалення ураженої поверхневої вени через шкірні розрізи. Найбільш популярними в даний час хірургічними методами лікування варикозної хвороби є ендовазальна лазерна облітерація і мініфлебектомія.
Склеротерапія має зовсім інший принцип. Суть процедури - «склеїти» стінки пошкодженої вени, після чого вона заростає, її перестає бути видно, а її роботу виконують інші судини.
Якщо стадія захворювання дозволяє обійтися без операції, фахівці обмежуються консервативним лікуванням. Рекомендується робити акцент на носінні ортопедичного трикотажу, так як це найбільш ефективний засіб, який дійсно уповільнює розвиток хвороби. Медичні компресійні гольфи і панчохи чинять тиск на вени, який компенсує недостачу тонусу стінок судин.
Мазі проти варикозу, добре відомі нам з реклами, на жаль, не настільки ефективні, як хотілося б. Вони стануть у нагоді лише для самомасажу; допоможуть зняти неприємні відчуття за рахунок охолоджуючих компонентів в складі. Ніяких лікувальних або профілактичних функцій мазі і креми не мають.
Профілактика варикозу і супутнє лікування
Щоб запобігти прогресуванню варикозного розширення вен, важливо засвоїти кілька принципів і дотримуватися їх у повсякденному житті.
- При першій-ліпшій можливості варто віддавати перевагу ходьбі пішки, адже під час ходьби м'язи гомілки «качають» кров назад до серця.
- Бажано регулярно робити зарядку для ніг, щоб кров не застоювалася. Флебологи з усього світу рекомендують звернути увагу на лікувальну фізкультуру, їзду на велосипеді і плавання. Чого варто уникати, так це важкої атлетики, бодібілдингу та будь-якої активності з навантаженням на ноги. Підняття важких предметів тільки шкодить судинам.
- Важливо стежити за своєю вагою, адже зайва вага створює додаткове навантаження на ноги і судини.
- Куріння негативно впливає на весь організм в цілому і, в тому числі, на венозну систему. Відмова від нікотину стане серйозним кроком у профілактиці варикозу.
- Масаж допоможе поліпшити місцевий кровообіг, додасть тонус м'язів і зніме неприємні відчуття. Для щоденного використання зручно купити домашній електромасажер для ніг. Він допоможе розігнати кров під час сидячої роботи, а також зніме втому в кінці дня.
- Протягом дня важливо регулярно міняти положення тіла при сидячій або стоячій роботі. Наприклад, прогулянка в перерві або невелика розминка щогодини.
- Тепле повітря негативно впливає на вени, що особливо помітно в літній час. Рекомендується підтримувати прохолодну температуру вдома і на робочому місці за допомогою кліматичної техніки. Також лікарі рекомендують утриматися від відвідування лазень і саун, прийняття гарячих ванн.
- При можливості надавайте ногам підвищене положення. Це значно покращує відтік крові від нижніх кінцівок, перешкоджає розвитку застою і набряків.
- Жінкам з варикозним розширенням вен не рекомендується приймати гормональні препарати, в тому числі оральні контрацептиви. Якщо гінеколог призначає вам гормонотерапію, обов'язково скажіть про наявність варикозного захворювання.
- Не пускайте варикоз на самотік. Важливо відвідувати лікаря-флеболога приблизно раз на рік для огляду кінцівок, визначення ефективності лікування і можливих коригувань. У будь-якому випадку, краще з’явитися для профілактики, ніж упустити ускладнення.
Бережіть своє здоров'я!