Що таке синдром зап'ястного каналу?
Синдром зап'ястного каналу (тунельний синдром)
Зап'ястний канал - це вузький тунель на внутрішній стороні вашого зап'ястя, який складається з кісток та зв'язок. По центру цього тунелю проходить серединний нерв. Він відповідає за відчуття та рухи великого і перших трьох пальців. В результаті защемлення цього нерва людина відчуває оніміння, поколювання, слабкість та біль в руці, що і називається синдромом зап'ястного каналу.
Симптоми
Захворювання розвивається повільно. Про наявність проблеми можуть свідчити такі симптоми:
- Біль та поколювання;
- Відчуття слабкості в руці;
- Проблеми з чутливістю.
Причини появи синдрому зап'ястного каналу
Як правило, не існує однозначної причини цього захворювання. Оскільки зап'ястний канал є невеликим, при виникненні запалення або набряку, серединний нерв стискається та заподіює біль.
Жінки в три рази частіше, ніж чоловіки, страждають від симптому зап'ястного каналу. Наступні умови також можуть збільшити ризик захворювання:
- Діабет, подагра, гіпотеріоз та ревматоїдний артрит;
- Вагітність;
- Розтягування або перелом зап'ястя.
Лікування: відпочинок та іммобілізація
При синдромі зап'ястного каналу важливо не перенапружувати хвору руку. Рекомендується перев'язувати руку еластичним бинтом щоб обмежити рух. Нестероїдні протизапальні препарати, такі як ібупрофен, разом з холодними компресами, можуть зменшити біль.
Ліки
Коли симптоми більш серйозні, ваш лікар може призначити вам стероїди. Вони зменшують запалення навколо серединного нерва та полегшують симптоми. Ін'єкція місцевого анестетика, такого як лідокаїн, позбавить від болю та неприємних відчуттів. Вітамін B6 також може сприяти лікуванню.
Хірургія
При хірургічному втручанні зв'язка, що накриває верхню частину кистьового тунелю, розрізається, щоб зменшити тиск. Зцілена зв'язка забезпечує більше простору в зап'ястному каналі. Іноді процедура виконується ендоскопічно, використовуючи крихітну камеру, вставлену через дуже маленький розріз.
Зміцнюючі вправи
Як тільки симптоми зап'ястного каналу зникнуть в результаті лікування, ваш фізіотерапевт може призначити вам зміцнюючі вправи. Це запобігає болю, онімінню та слабкості.
Додаткові процедури
Деякі дослідження показують, що мануальна терапія та масаж сприяють лікуванню симптому зап'ястного каналу. Вібраційний масаж в комбінації з інфрачервоним підігрівом знімає набряк та позбавляє від неприємних відчуттів. Також є свідчення того, що акупунктура може допомогти відновити нервову функцію та полегшити симптоми. Перед початком цих або будь-яких інших додаткових альтернативних процедур важливо проконсультуватися з лікарем.
Як запобігти синдром зап'ястного каналу?
Деякі поради можуть допомогти при запобіганні зап'ястного синдрому:
- Ергономічні робочі інструменти;
- Регулярна розминка кистей рук;
- Часті перерви під час роботи, щоб струсити руки, змінити положення тіла та трохи розім'ятися;
- Йога зменшує біль та збільшує гнучкість суглобів.